Wycieczka do Jakuszyc – Szklarskiej Poręby

Agata Tyczyńska

Wyjazd UKS BUKOS na narty biegowe do Jakuszyc to już tradycja. Jednakże w tym roku marzeń o białym szaleństwie nie można było zrealizować. Pogoda pokrzyżowała plany narciarzom.  Jak się okazało, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Aktywnie, choć bez nart, zwiedzaliśmy okolicę Szklarskiej Poręby. Rozpoczęliśmy od wejścia nad Wodospad Kamieńczyk.

Tego dnia cała grupa penetrowała także narciarskie trasy biegowe w Jakuszycach. Dla wielu zaprawionych narciarzy marsz do Schroniska Orle okazał się o wiele trudniejszy niż szusowanie. Zwiedziliśmy tam lokalną salę edukacyjną, a miejscowy pasjonat poprowadził dla nas pogadankę o bogactwie mineralnym Sudetów. Część grupy, która wracała przez „Samolot”, miała okazję zobaczyć resztki zlodowaciałego śniegu.

Drugi dzień również przywitał nas wiosenną aurą, która sprzyjała wędrówkom. Większość z nas po raz pierwszy miała okazję podziwiać wspaniały krajobraz ośnieżonych górskich szczytów, jaki rozciągał się z punktu „Złoty widok”. Niemałą atrakcją był głaz „Chybotek”, który rzeczywiście potrafił zachybotać.  Przeszliśmy także do Wodospadu Kamieńczyk, by móc później wzdłuż rzeki Kamiennej wrócić do Szklarskiej Poręby.

Będąc na Dolnym Śląsku nie sposób oprzeć się możliwości zwiedzenia jednej z największych atrakcji turystach i historycznych, a mianowicie Zamku Czocha. Pani przewodnik, opadając historię zamku i ostatnich właścicieli, oprowadziła nas po zakamarkach – od podziemi poprzez Salę Rycerską, Salę Marmurową czy Komnatę Książęcą, aż po wieżę widokową. Niezwykłym doświadczeniem było przechodzenie przez ukryte w ścianach za regałami i drewnianymi zdobieniami tajemne przejścia – niczym w Hogwarcie.

Na zakończenie obejrzeliśmy najstarszą w Polsce wodną zaporę – Zaporę Leśniańską, u podstawy której powstała elektrownia wodna będąca najstarszą w Polsce działającą nadal i posiadającą wyposażenie zachowane w bardzo dobrym stanie od 1905 r. do dziś.

W tym roku pogoda nas zaskoczyła. Brak śniegu nie oznaczał jednak braku aktywności fizycznej. Tym razem przeplatał się on z poznawaniem historii, geografii i geologii.   

  

                                                                                                                       A.T.

Aktualności

Skip to content