W dniach 20–22 maja 2026 r. uczniowie klas 4–8 wzięli udział w trzydniowej wycieczce nad
Morze Bałtyckie.
Pierwszym punktem programu była Dobrzyca, słynąca z kompleksów ogrodowych. Jest to
jeden z największych i najpiękniejszych kompleksów tego typu w Polsce. Uczestnicy
wycieczki zwiedzili Ogrody Tematyczne Holturus. Uczniowie mieli okazję spacerować po
kilkudziesięciu ogrodach inspirowanych różnymi kulturami (m.in. ogród japoński, francuski,
angielski) gdzie poznali setki gatunków roślin z całego świata. Po południu grupa udała się na
wspólny spacerem po plaży i integrację przy zachodzie słońca.
Drugi dzień dedykowany był na zwiedzanie Darłowa. Uczniowie razem z przewodnikiem
odkrywali tajemnice Zamku Książąt Pomorskich – gotyckiej warowni, gdzie poznali burzliwą
historię regionu. Następnie spacerowali urokliwymi uliczkami miasta. Spacer doprowadził do
Darłówka, gdzie czekał na nich 40-minutowy rejs po Morzu Bałtyckim stylizowanym na
piracki galeon statkiem „Król Eryk I”. Wieczorem zorganizowano ognisko z pieczeniem
kiełbasek i podsumowaniem dotychczasowych wrażeń.
Ostatnim punktem programu była wizyta w Skansenie Chleba w Ustroniu Morskim.
Uczestnicy wycieczki zwiedzili XIX-wieczną chatę krytą strzechą, w której podziwiali
zabytkowy, 120-letny piec piekarniczy oraz dawne narzędzia, takie jak żarna i maślnice.
W ramach żywej lekcji historii uczniowie wzięli udział w warsztatach, samodzielnie
wyrabiając i piekąc tradycyjne bułeczki.
Połączenie nauki, tradycji rzemieślniczych i morskich atrakcji stworzyło atrakcyjną formę
aktywnego wypoczynku. Wyjazd ten na długo pozostanie w pamięci uczestników jako
inspirujące doświadczenie.




