Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Górznie

Dnia 5 marca br. w Górznie  już po raz drugi udało nam się zorganizować Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”.

Bieg ten jest związany z ustanowionym w 2011r. świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W tym roku na starcie stanęło ponad 220 uczestników: uczniów naszej i okolicznych szkół, całych rodzin, zawodowych biegaczy oraz ponad 100 żołnierzy z I Kompani 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie z Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ramach projektu odbył się tradycyjny bieg na 1963 m. (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni, poległy w walce Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast biorących udział w tym wydarzeniu. Dodatkowo zostały też przeprowadzone biegi na dystansach: 3500 i 7000 metrów. Uczestnicy (prócz żołnierzy) startowali w koszulkach z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych, które otrzymali w pakietach startowych wraz z komiksem pt .„Na partyzanckich ścieżkach 1946r.”.
Chociaż wyniki na mecie nie były w tym biegu najważniejszy, to najlepsi biegacze otrzymali z rąk majora Marcina Ptaka pamiątkowe statuetki „Tropem Wilczym” oraz dyplomy.

Wyniki biegu:
Na dystansie 1963 m.:
I miejsce- Paweł Wałkiewicz,
II miejsce- Krystian Rybakowski,
III miejsce – Alan Paluszak,
Na dystansie 3500 m.:
I miejsce – Rafał Tomowiak,
II miejsce – Zuzanna Skrzypczak,
III miejsce – Maciej Juskowiak,
Na dystansie 7000 m.:
I miejsce- Jakub Skrzypczak,
II miejsce – Tomasz Musiał,
III miejsce – Hubert Naglak.

Na mecie na wszystkich uczestników czekały medale oraz kiełbasa z ogniska, ciasto, kawa i herbata, a to wszystko dzięki uprzejmości naszym sponsorom i przyjaciołom naszej szkoły, którym serdecznie dziękujemy za okazaną nam pomoc.

Pragniemy podziękować:
– Wójtowi Gminy Krzemieniewo- panu Radosławowi Sobeckiemu,
– absolwentom i zawodnikom klubu BUKOS za wyznaczenie i przygotowanie tras biegu,
– Komitetowi Rodzicielskiemu,
– mamom za pyszne ciasta,
– nauczycielom i pracownikom szkoły,
– uczniom szkoły, którzy czynnie zaangażowali się w organizację tegorocznego biegu.
Wszystkim obecnym dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę oraz za to, że pamiętali o słowach Zbigniewa Herberta, które są mottem tegorocznej XI edycji biegu:

„masz mało czasu,
trzeba dać
świadectwo”

Mamy nadzieję… do zobaczenia za rok!