Szkolny Dzień Wiosny

Tegoroczne obchody pierwszego Dnia Wiosny zorganizowane zostały pod hasłem Różnorodność naszą siłą i zbiegły się ze Światowym Dniem Zespołu Downa.

Z tej okazji chcemy promować przekonanie, że żyjemy w społeczeństwie, w którym każdy jest wyjątkowy, jednak dopiero razem jesteśmy silni.

Choć różnimy się na wiele widocznych i niewidocznych sposobów, wszyscy jesteśmy tacy sami – mamy swoje potrzeby, marzenia, obawy, plany, ograniczenia, mocne strony… Różnorodność wynikająca z naszego wyglądu, możliwości intelektualnych, stanu zdrowia, niepełnosprawności czy talentów może stać się siłą pod jednym warunkiem: Jeśli będziemy się szanować.

21 marca nie tylko uczniowie, ale także dzieci z  oddziałów przedszkolnych, przyszły do szkoły w dwóch różnych skarpetkach. Tym gestem chcieliśmy okazać solidarność z osobami z zespołem Downa, a także z ich bliskimi.

Uczniowie klas IV-VIII zaprezentowali się w scenkach rodzajowych, w których poruszali kilka aspektów naszej różnorodności, a w kontekście tego potrzebę akceptacji i szacunku.  Natomiast uczniowie klas I – III zaśpiewali wiosenne piosenki.

Na zakończenie każdy z uczniów i dzieci z oddziałów przedszkolnych wykonał swojego motyla, którego ozdobił według własnego pomysłu. Tym samym stał on się symbolem naszej różnorodności. Motyle te ozdobią naszą szkolę, aby nam przypominać, że każdy z nas się różni i każdy z nas ma to samo prawo – prawo do szacunku.
A.T.