Lekcja upamiętniająca 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

admin

W środę 20 kwietnia 2022 roku uczniowie klasy VII i VIIII  na lekcjach języka polskiego uczestniczyli w zajęciach upamiętniających rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, będących akcją  „Żonkile” organizowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Najpierw  przypomnieliśmy sobie informacje o Żydach: o ich historii, wyznaniu, symbolach itp.  Nauczyciel prowadzący zajęcia dopowiedział  nam wiele nieznanych nam informacji i ciekawostek, czego ze skupieniem wysłuchaliśmy.

Następnie przeczytaliśmy opowiadanie Marcina Szczygielskiego pt.: „Prawdziwi przyjaciele”. Po omówieniu tego tekstu dotyczącego losów rodziny żydowskiej w czasie II wojny światowej, doszliśmy do wniosku, że sprawdza się tu znane z utworu Adama Mickiewicza pt. „Przyjaciele” powiedzenie, że „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”.

Później w  dwuosobowych grupach opracowywaliśmy informacje dotyczące przyczyn  tworzenia gett żydowskich, wydarzeń i skutków działań mających na celu zniszczenie Żydów oraz o przebiegu i znaczeniu powstania w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku.  Po wykonaniu tego zadania otrzymaliśmy kotyliony w kształcie żółtych żonkili, które są symbolem pamięci i szacunku dla uczestników tego powstania.

Na zakończenie stworzyliśmy konfiturę malinową (nawiązującą do konfitury z opowiadania, którą bohaterowie próbowali osłodzić swoje ciężkie życie), której składnikami były wszystkie dobre cechy każdego z nas, cechy którymi możemy się dzielić z innymi ludźmi, by pomóc im w trudnej sytuacji, by wesprzeć bliźniego. W ten sposób stworzyliśmy „Słoik dobrej energii naszej klasy”, który w symboliczny sposób będzie przypominał nam, że możemy na siebie wzajemnie liczyć.

Według nas warto przeprowadzać i uczestniczyć w takich zajęciach, ponieważ można w przyjemny sposób pogłębić wiedzę o historii Polski i nie tylko, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji oraz uczcić pamięć tych, którzy na to zasłużyli.

Uczniowie klasy VIII