Erasmus + – Porto

W ramach programu Erasmus + realizowanego w naszej szkole pod hasłem Find Yourself in the Heart of Nature udało nam się w tym roku wyjechać do Portugalii. Celem naszej tygodniowej wyprawy było Porto w którym to udało nam się wreszcie spotkać na żywo z innymi uczestnikami projektu.
Tydzień w Porto spędziliśmy bardzo intensywnie nie tylko na zwiedzaniu tego pięknego miasta, ale także na warsztatach na których dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy odnośnie natury, recyklingu, budowania karmników dla ptaków. Przeprowadziliśmy ciekawe doświadczenia chemiczne, przerobiliśmy stare T-shirty na torby, zwiedziliśmy szkołę naszych partnerów z Portugalii.
We wtorek udało nam się zwiedzić stare miasto nazywane przez miejscowych Ribeira, stadion drużyny FC Porto, płynęliśmy łodzią po rzece Duero, odwiedziliśmy przepiękny Dworzec Św. Benedykta, zwiedziliśmy muzeum World of Discoveries w którym dowiedzieliśmy się jakich odkryć dokonali Portugalczycy.
Mimo momentami bardzo niesprzyjającej aury w środę wybraliśmy się do Water Pavillion gdzie dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy o wodzie, a także gdzie mogliśmy przeprowadzić mnóstwo ciekawych eksperymentów z wodą w roli głównej. Stamtąd udaliśmy się „spacerem” w strugach deszczu 😉 do Sea Life, które jest największym oceanarium w północnej Portugalii. Po wyjściu udało nam się zobaczyć Ocean Atlantycki ale niestety nie udało nam się spędzić popołudnia na plaży. Za to wieczorem, przy kolacji mogliśmy prawie podziwiać chowające się do oceanu słońce.
Czwartek spędziliśmy w ogrodach botanicznych Gaia gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć wiele zwierząt.
Ostatniego dnia pobytu uczniowie przygotowali prezentacje, które zaprezentowali wszystkim podczas uroczystej kolacji pożegnalnej. To był bardzo męczący tydzień ale też bardzo owocny. Erasmus nauczył nas, że tego typu wyjazdy to coś znacznie więcej niż turystyka i odwiedzanie nowych miejsc. Erasmus to przede wszystkim budowanie mostów pomiędzy ludźmi z różnych zakątków świata.
W przyszłym roku nasi partnerzy mają przyjechać do nas a my już nie możemy się tego doczekać.