Dni Europejskie

W naszej szkole w ramach Programu Erasmus Plus Mobilność dla nauczycieli realizowany jest projekt „Mała szkoła – wielki świat”. Jedną z odsłon wspomnianego projektu były obchody Dni Europejskich, które miały miejsce 20 i 21 marca 2024 r.

Pierwszego dnia, chcąc zaszczepić nutkę ciekawości światem i językami obcymi, uczniowie wraz z tańcem i piosenką przenieśli się do Francji, Turcji, Portugalii, Polski, Irlandii, Hiszpanii oraz Niemiec.

Natomiast drugiego dnia sala gimnastyczna za sprawą straganów edukacyjnych zamieniła się w prawdziwy „Hotel Europa”. Uczniowie klas I-VIII wraz z wychowawcami i innymi nauczycielami, z pomocą i wsparciem rodziców, przygotowali najważniejsze informacje i ciekawostki dotyczące sportu, kultury czy obyczajów. Nie można ukryć, że największym zainteresowaniem cieszyło się drugie śniadanie w formie szwedzkiego bufetu. Każdy stragan oferował smakołyki charakterystyczne dla danego regionu. Nie zabrakło chleba ze smalcem i kiszonych ogórków, pleśniowego sera z bagietką, franfurterek i sałatki ziemniaczanej, babeczek z budyniem, galaretek w kolorze flagi Irlandii, ajranu i baklavy, churros i paelli. Było pysznie!

Pokaz spełnił oczekiwania organizatorów i koordynatorów. Poprzez pracę w grupach, współpracę pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz rodzicami udało się połączyć naukę z zabawą. A czas spędzony przy przygotowaniach i sam pokaz będą miłym wspomnieniem także po latach.

Agata T.