„Co to jest Niepodległość?” – Gminne Obchody Święta Niepodległości

Tegoroczne Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Józefa Ponikiewskiego w Nowym Belęcinie. Uroczystość rozpoczęła się uroczystym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Dyrektor szkoły przywitał przybyłych gości: wójta gminy Krzemieniewo, księdza proboszcza z parafii w Siemowie, dyrektorów szkół i przedszkoli na terenie naszej gminy, panią sekretarz gminy, panią dyrektor GCK w Krzemieniewie, panią kierownik GOPS w Krzemieniewie, radnych i sołtysów naszej gminy oraz pana Jacka Jakubowskiego ze 125 Batalionu Lekkiej Piechoty w Lesznie, który przygotował pokaz eksponatów z czasów I i II wojny światowej tj. mundurów, medali, dokumentów, wojskowych przedmiotów codziennego użytku itp.
Wójt Gminy Krzemieniewo w swoim wystąpieniu zwrócił się do zgromadzonych gości, a w szczególnie do uczniów naszej szkoły – młodych obywateli naszego kraju, w których rękach jest przyszłość Polski.
Występy młodych artystów rozpoczęła pantomima, w której uczniowie przypomnieli losy naszego kraju. Cofnęliśmy się w czasy zaborów, życie codzienne mieszkańców na przestrzeni dziejów od XVIII w. do czasów II wojny światowej. Punktem kulminacyjnym przedstawienia była utrata przez Polskę niepodległości na 123 lata. Wartości, które niosło przedstawienie ukryte były w symbolicznych gestach, mimice twarzy czy spojrzeniach.
Część muzyczna udzieliła odpowiedzi na najważniejsze pytanie: „Co to jest Niepodległość?”
Nie zabrakło odniesienia do polskiej kultury i tradycji. Nasi mali artyści w tańcach, piosenkach i wierszu pokazali piękno naszego kraju „Bo to Polska właśnie”.
Czego nauczyła nas ta lekcja? Co z niej wynieśliśmy?
Na pewno wiemy, jak ważna dla każdego Polaka jest Ojczyzna i jak ważna jest Jej Niepodległość, której nie można zatracić. Obchody Narodowego Święta Niepodległości są czasem zadumy i refleksji na temat przeszłości ojczyzny, lecz także czasem radości z tego co mamy dzięki postawie naszych przodków. W takich chwilach życzymy sobie, by minione czasy nigdy nie wróciły, byśmy zawsze mogli cieszyć się Niepodległością.