Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Górznie

admin

Dnia 6 marca br. w Górznie  po raz pierwszy  w naszym regionie odbył się  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Wilczym tropem”. Miał on na celu upamiętnienie żołnierzy II konspiracji  działających w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, którzy pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i bezkompromisowi w kwestii współpracy z władzą komunistyczną. 

Tegoroczna edycja biegu miała na celu również okazanie naszego wsparcia i solidarności z tymi wszystkimi, którzy przeciwstawiają się rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Na starcie stanęło ponad 100 uczestników: uczniów naszej i okolicznych szkół, całych rodzin, członków FC Leszno oraz zawodowców.

W południe  wystartował bieg na dystansie 1963 metry, który symbolizuje datę śmierci ostatniego walczącego Żołnierza Niezłomnego sierżanta Józefa Franczaka ps. Lalek. Biegano również na dystansach 3500 i 7000 metrów. Uczestnicy startowali w koszulkach ( które otrzymali w pakietach startowych wraz z bidonem) z wizerunkami Żołnierzy Niezłomnych, między innymi kpt. Mariana Markiewicza ps. Maryl, jednego z ostatnich żyjących żołnierzy walczących z okupacją sowiecką na Kresach.

Chociaż wyniki na mecie nie były w tym biegu najważniejszy, to najlepsi biegacze otrzymali z rąk wójta gminy- pana Radosława Sobeckiego pamiątkowe statuetki „Tropem Wilczym”.

Na dystansie 1963 m. I miejsce zajęła Emilia Skorupka, II miejsce Hanna Juszkiewicz, zaś  III miejsce Stanisław Leśny .

Na dystansie 3500 m. I miejsce zajął Mikołaj Handke, II miejsce- Dawid Zieliński, a  III miejsce-Klaudia Fiszer .

Na dystansie 7000 metrów na najwyższym stopniu podium stanął Mateusz Zając, na kolejnym -Jakub Skrzypczak, z kolei Dominik Juszkiewicz objął trzecią lokatę.

Na mecie na wszystkich uczestników czekały medale, słodkie przekąski oraz przepyszna grochówka wojskowa.

Na zakończenie imprezy członkowie FC Leszno przygotowali dla wszystkich przybyłych niespodziankę: pokaz rac dymnych w barwach narodowych dedykowany wszystkim Żołnierzom Wyklętym.

Wszystkim obecnym dziękujemy za obecność i fantastyczną atmosferę. Mamy nadzieję… do zobaczenia za rok!

Aktualności

Skip to content